Ochotnicy

Ochotnicy

Ochotnicy

O byciu strażakiem marzył chyba każdy chłopiec. W zasadzie ciężko się temu dziwić. Gaszenie pożaru i ratowanie z niebezpiecznych sytuacji pobudza wyobraźnię. W miarę czasu jednak marzenie o wykonywaniu tego zawodu odrobinę zanika u większości, choćby z tego względu, że włącza się instynkt samozachowawczy i do głosu dochodzi rozsądek. Spora część tych, którzy chcieli zostać strażakami uświadamia sobie bowiem, jak niebezpieczna może być ta praca. Tutaj nie ma miejsca na gorszy dzień czy też chwilową niedyspozycję. Bycie strażakiem to nie tylko zawód, ale przede wszystkim służba, misja i gotowość na wszystko.

Przedstawiciele Straży Pożarnej dbają o bezpieczeństwo i ratują innych, ryzykując przy tym własne zdrowie, a często życie. Dlatego też przed podjęciem decyzji o wybraniu tego zawodu, dobrze na wstępie uświadomić sobie to, z czym się on może wiązać i jakie istnieje tu ryzyko. Część osób, która zgłasza się do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej nie traktuje tego zadania poważnie.

Należy pamiętać, że w jednostkach ochotniczych również istnieje regulamin i obowiązek niesienia pomocy w niebezpiecznych sytuacjach. Ochotnicza Straż Pożarna działa w porozumieniu z Pań stwową Strażą Pożarną i często właśnie wspólnymi siłami zapobiega katastrofom.

Artykuł dzięki: