OSP

OSP

OSP

Ochotnicza straż pożarna to jednostka, o której słyszał prawie każdy. Większości społeczeństwa organizacja ta kojarzy się z ochotnikami, którzy z własnej woli walczą z pożarami i innego rodzaju klęskami żywiołowymi. Co ciekawe, wydawać by się mogło, że dzisiaj jednostki takie funkcjonują przeważnie w mniejszych miejscowościach, niemniej jednak nie jest to prawda. Tak naprawdę zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej funkcjonują w wielu większych polskich miastach. Oczywistym jest fakt, że organizacja ta musi współpracować ze znaną szerzej Państwową Strażą Pożarną. Ochotnicza Straż Pożarna to organizacja umundurowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt. Składa się ona, jak sama nazwa wskazuje z ochotników. Patronem Ochotniczej Straży Pożarnej jest święty www.marcinwilk.com Florian.

Strażacy-ochotnicy, obchodzą swoje święto, które przypada 4 maja. Walczą oni z miejscowymi zagrożeniami, różnego rodzaju klęskami żywiołowymi i oczywiście z pożarami. Bardzo ważna w tym zakresie okazuje się współpraca z lokalnymi jednostkami samorządowymi i nie tylko. Na co dzień ochotnicy z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej biorą także udział w akcjach związanych z ochroną środowiska, o czym często się zapomina. Do zadań jednostek należy również informowanie ludzi o aktualnych zagrożeniach i oczywiście ochranianie przed nimi. Oczywistym zadaniem członków Ochotniczej Straży Pożarnej jest wykonywanie wszelkich działań wynikających z przepisów o ochronie przeciwpożarowej i zadań określonym w statusie.

Z ciekawostek warto wspomnień, że osoby należące do takich jednostek powinny upowszechniać kulturę fizyczną i sport, prowadzić działalność kulturalną i oświatową. To ostatnie ma być związane również z edukowaniem młodzieży w kwestiach różnego rodzaju zagrożeń wynikających z lekkomyślnych zabaw z ogniem i prądem. Osoby z Ochotniczej Straży Pożarnej powinny także wspomagać rozwój społeczności lokalnych i występować za zawodach sportowo-pożarniczych, co jest już czystą przyjemnością.

Artykuł dzięki: http://bratbud.szczecin.pl