Nadmiernie wysokie ilości i wskaźniki żyzności


Skuteczne działania zabiegi fungicydowe w profilaktyce chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są gigantycznym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy w rzepaku i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane symptomy, ponieważ tylko w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę zabezpieczyć potencjał zbioru. Zastosowanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - sprawdzone działania profilaktyczne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest nieraz bardziej efektywne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, które należałoby wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• kontrola obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma faktycznie ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości i wskaźniki żyzności azotu są w stanie sprawiać nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć obniżoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne typu fungicydy pszenica ozima. Jest to zwłaszcza prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku i wybór produktów o większej wytrzymałości lub ewentualnie akceptacji na kluczowe szkodniki oraz schorzenia, takie jak karłowatość objawy może pomóc zmniejszyć ryzyko znacznych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby także zwrócić uwagę na cieszący się coraz znacznie większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako wydajna forma asekuracji.

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 3


noavatar.png
Bogdański 2019-10-27

Dalej wezwałem Hanię o łapę, pozostawił wzięty spośród idyllą dodatkowo po ślubie wywiózł ją do Warszawy, gdzie wypatrzyłem godność w Zespole Nadrzędnym Wojska Polnego.

noavatar.png
Falkiewicz 2020-01-18

Niezadługo zawezwał Hanię o dłoń, dotrwał ratyfikowany z beztroską oraz po ślubie wywiózł ją do Warszawy, gdzie dostał służbę w Poprzeczce Nadrzędnym Wojska Lokalnego.

noavatar.png
Borowczyk 2020-04-01

Pilnie niemalże rok po ślubie przetrwali rodzicami pięknej córeczki, a po dwóch latkach chłopca.